Słownik pojęć informatycznych

W

W3C
World Wide Web Consortium. Konsorcjum założone w 1994 roku z myślą o rozwijaniu powszechnych standardów dla sieci World Wide Web. W3C jest międzynarodowym konsorcjum wspólnie kierowanym przez Massachusetts Institute of Technology Laboratory for Computer Science (MIT/LCS) w Ameryce Północnej, przez Institut National de Recherche en Informatique et en Automatique (INRIA) w Europie i przez Keio University Shonan Fujisawa Campus w Azji. Początkowo działało we współpracy z CERN, gdzie powstała sieć Web, przy poparciu DARPA i European Commission. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.w3.org/.
WAIS
Metoda wyszukiwania i pobierania informacji z baz danych dostępnych w Internecie.
WAN (Wide Area Network)
rozległa sieć komputerowa obejmująca swoim zasięgiem określony region geograficzny i łącząca ze sobą sieci lokalne.
WAP (Wireless Aplication Protocol)
protokół komunikacyjny umożliwiający przeglądanie Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, głównie telefonów komórkowych.
Warstwa klienta
Logiczna warstwa aplikacji klient/serwer reprezentująca komputer lokalny, na którym oprogramowanie przeglądarki wyświetla stronę sieci Web. Zobacz też warstwa środkowa; warstwa źródła danych.
Warstwa środkowa
Znana również jako warstwa serwera aplikacji. Warstwa logiczna między interfejsem użytkownika lub klientem sieci Web a bazą danych. W tej warstwie zwykle rezyduje serwer sieci Web i w niej są tworzone instancje obiektów użytkowych. Warstwa środkowa jest zbiorem reguł i funkcji użytkowych, które generują informacje i operują nimi. Reguły te mogą się często zmieniać, dlatego są one wbudowane w składniki, które są fizycznie odseparowane od aplikacji. Zobacz też warstwa klienta; warstwa źródła danych.
Warstwa źródła danych
Warstwa logiczna reprezentująca komputer z uruchomionym systemem DBMS, takim jak baza danych SQL Server. Zobacz też warstwa klienta; warstwa środkowa.
Wavetable
synteza dźwięku wykorzystująca zestaw cyfrowo zarejestrowanych (próbkowanych) próbek brzmienia rzeczywistych instrumentów.
Wątek
Podstawowa jednostka, w której system operacyjny alokuje czas CPU. Wątek może wykonywać dowolną część kodu aplikacji, łącznie z częścią aktualnie wykonywaną przez inny wątek. Wszystkie wątki procesu współużytkują obszar adresów wirtualnych, zmienne globalne i zasoby systemu operacyjnego dla procesu.
Wątek główny
Pojedynczy wątek użyty do uruchomienia wszystkich obiektów składników oznaczonych jako "zwątkowane pojedynczo" Zobacz też wątek komórkowy.
Wątek komórkowy
Wątek używany do wykonywania wywołań obiektów należących do składników skonfigurowanych jako "zwątkowane komórkowo". Każdy obiekt "przebywa w komórce" (wątku) przez cały swój okres życia. Wszystkie wywołania tego obiektu wykonywane są w wątku komórkowym.
Wbudowanie
Sposób umieszczenia obrazu na stronie HTML wskazujący, że obraz ma być pobrany i wyświetlony na stronie sieci Web.
Wczesne wiązanie
Wiązanie, które ma miejsce w czasie kompilowania, a nie w czasie wykonywania. Zobacz wiązanie; czas kompilowania; późne wiązanie.
Wewnętrzna sieć Web
Intranet; czasem nazywany również siecią wewnętrzną, siecią prywatną, lokalną siecią komputerową (LAN) lub rozległą siecią komputerową (WAN).
Węzeł
Komputer, który jest przyłączony do sieci, nazywany również hostem. Także połączenie specjalnego typu. W lokalnej sieci komputerowej urządzenie przyłączone do sieci, które może komunikować się z innymi urządzeniami sieciowymi.
Węzeł serwerów
Każdy pojedynczy komputer w klastrze serwerów jest węzłem serwerów.
Wiązanie
Sposób, w jaki kod programu Microsoft Visual Basic używa automatyzacji, aby uzyskać dostęp do obiektów w innych aplikacjach. Zobacz też automatyzacja; wczesne wiązanie; późne wiązanie.
Wiele tożsamości
Termin używany czasem na określenie wielu witryn sieci Web znajdujących się na jednym komputerze; używany jest również termin serwery wirtualne; Zobacz też Witryna sieci Web.
Wielowątkowość
Uruchamianie szybko po sobie następujących procesów w obrębie jednego programu, niezależnie od tego, jaka logiczna metoda wielozadaniowości jest używana przez system operacyjny. Ponieważ czas reakcji użytkownika jest dużo dłuższy niż czas przetwarzania danych przez komputer, powstaje wrażenie, że zadania są wykonywane jednocześnie, chociaż tylko jedno zadanie na raz może absorbować cykl przetwarzania komputera.
Wirtualna maszyna Java
System, w którym uruchamiane są programy języka Java.
WLAN (Wireless LAN)
bezprzewodowa sieć lokalna; najczęściej realizowana jako bezprzewodowa część sieci LAN.
Właściwości dokumentu
Informacje o dokumencie i jego fizycznej lokalizacji na dysku twardym.
Właściwości główne
W programach IIS i Microsoft Personal Web Server (PWS) właściwości określonych plików i katalogów, obejmujące kontrolę dostępu i inne opcje.
Właściwości łącza>
Informacje o dokumencie HTML i skojarzonym z nim adresie URL.
Właściwość
Zestaw charakterystycznych cech obiektu.
Właściwość współużytkowana
W programie MTS zmienna dostępna dla wszystkich obiektów w tym samym procesie serwera poprzez Menedżera współużytkowanych właściwości. Typem wartości tej właściwości może być dowolny typ, który może być reprezentowany przez zmienną.
WOSA
Windows Open Services Architecture. Standardy do tworzenia międzyplatformowych aplikacji, które korzystają z usług systemu Windows.
Współbieżność
Pozornie jednoczesne wykonywanie procesów lub transakcji przez przeplatanie wykonywania wielu części zadań.
Współdziałanie
Zdolność zainstalowanego na różnych komputerach i pochodzącego od różnych dostawców oprogramowania i sprzętu do komunikowania się.
WWW
World Wide Web. Najbardziej graficzna usługa w Internecie, mająca również największe możliwości, jeśli chodzi o ustanawianie połączeń. Nazywana także siecią Web lub siecią WWW. Zestaw usług uruchamianych "na pierwszym planie" Internetu dostarczających najefektywniejszego sposobu publikowania informacji, współpracy i wymiany zadań oraz dostarczania aplikacji użytkowych wszystkim zainteresowanym na całym świecie. Sieć Web jest zbiorem systemów internetowych, które udostępniają te usługi w Internecie używając protokołu HTTP. Informacje sieci Web są zwykle dostarczane w formie hipertekstu i hipermediów używających języka HTML.
Wyjątek
Nietypowa sytuacja lub błąd, który występuje podczas wykonywania programu i który wymaga uruchomienia innego programu poza zwykłym przepływem.
Wykrywanie kolizji
Zobacz CSMA/CD.
Wyrażenie typu Boolean
Wyrażenie przyjmujące dwie wartości: True (Prawda) lub False (Fałsz).
Wyrażenie wyszukiwania
Zobacz ograniczenia kwerendy.
WYSIWYG
skrót od angielskiej frazy: What You See Is What You Get, oznaczającej w wolnym thimaczeniu: „to co widzisz na ekranie, uzyskasz także na wydruku". Mianem tym określa się programy graficzne i publikacyjne zapewniające pełną zgodność reprezentacji ekranowej dokumentu z tym, co uzyska się na wydruku próbnym lub nakładowym.
Wytyczne
Warunki ustawione przez administratora systemu, takie jak czas, po którym wygasają hasła kont lub dopuszczalna liczba nieudanych prób logowania. Wytyczne te chronią konto przed próbami złamania hasła.
Wywołanie
Podczas wykonywania programu, transfer do innej części kodu, zwykle podprogramu, z zapisaniem koniecznych informacji, umożliwiających powrót i wznowienie wykonywania programu w punkcie wywołania, gdy wykonywanie danej części kodu zostanie zakończone.
Wywołujący
Klient, który wywołuje metodę obiektu. Klient wywołujący obiekt nie musi być twórcą obiektu. Na przykład, klient A może utworzyć obiekt X i przekazać odwołanie do niego klientowi B, a następnie klient B może użyć tego odwołania, aby wywołać metodę obiektu X. W tym przypadku klient A jest twórcą obiektu, a klient B jest klientem wywołującym.