Słownik pojęć informatycznych

I

ICMP
Internet Control Message Protocol. Rozszerzenie protokołu Internet Protocol (IP). Protokół ICMP umożliwia generowanie komunikatów o błędach, pakietów testowych i komunikatów informacyjnych związanych z protokołem IP. Zobacz też PING.
ID klasy
Uniwersalnie unikatowy identyfikator (UUID), który identyfikuje składnik COM. Każdy składnik COM ma swój identyfikator CLSID w Rejestrze systemu Windows, dzięki czemu może być ładowany przez inne aplikacje.
IDC
Internet Database Connector. IDC jest kluczowym składnikiem programu IIS, umożliwiającym połączenia między aplikacjami IIS a dowolną bazą danych zgodną z ODBC.
IDE (Integrated Drive Electronics)
standardowe złącze twardego dysku, wprowadzone w komputerach IBM PC/AT, stąd zwane tak- że AT-Bus lub ATA.
IETF
Internet Engineering Task Force. Organizacja zajmująca się opracowywaniem protokołów dla Internetu. IETF jest dużą, otwartą, międzynarodową organizacją projektantów sieciowych, operatorów, dostawców i naukowców pracujących nad rozwojem architektury internetowej i ciągłym usprawnianiem działania Internetu. Organizacja ta działa obecnie pod auspicjami Internet Society, pozarządowej, międzynarodowej organizacji, której celem jest rozszerzanie współpracy i koordynacja prac nad technologiami i aplikacjami internetowymi. Więcej informacji o IETF można znaleźć pod adresem http://www.isoc.org/.
indeks słów kluczowych
Plik znaczących słów pojawiających się w dokumentach; używany przy wyszukiwaniu opartym na słowach kluczowych.
inspekcja
Śledzenie aktywności użytkowników przez rejestrowanie wybranych zdarzeń w dzienniku zabezpieczeń serwera lub stacji roboczej.
instancja
Obiekt określonej klasy składników. Każda instancja ma swoje własne elementy danych lub zmienne członkowskie. Instancja składnika jest synonimem obiektu.
Instancja obiektu, tworzenie
Proces tworzenia i uaktywniania obiektu na podstawie jego klasy.
Interfejs
Grupa logicznie powiązanych operacji lub metod umożliwiająca dostęp do obiektu składnika.
Interfejs
fragment układu, urządzenie lub program regulujący przepływ danych pomiędzy innymi układami, urządzeniami lub programami.
interfejs wyszukiwania
Zobacz formularz kwerendy.
Interlinia
odstęp pomiędzy wierszami tekstu.
Internet
Skrót od internetwork. Zbiór niepodobnych sieci komputerowych połączonych za pomocą bram, które obsługują transfer danych i konwertują wiadomości z sieci nadawczych na język protokołów używanych przez sieci odbiorcze. Te sieci i bramy używają zestawu protokołów TCP/IP. Początkowo część Department of Defense's Advanced Research Project Administration (DARPA).
ogólnoświatowa sieć komputerowa pozwalająca na dostęp do praktycznie nieograniczonej ilości danych, zawartych na komputerach podpiętych do Sieci.
InterNIC
Internet Network Information Center. Centrum rejestracji nazw DNS w domenach wyższego poziomu: .com, .net, .org, .edu, .gov i .mil. Aby zarejestrować nazwy domen i otrzymać adresy IP, należy skontaktować się z InterNIC pod adresem http://internic.net.
Interpolacja
zwiększenie rozdzielczości obrazu przez dodanie do niego nowych pikseli, których barwy są wyznaczane na podstawie barw pikseli sąsiednich.
intranet
Termin ten jest powszechnie używany do opisania zastosowań technologii internetowych w wewnętrznych sieciach korporacyjnych. Sieć TCP/IP, która może być połączona z Internetem, ale zazwyczaj jest chroniona przez zaporę lub inne urządzenie (na przykład sieć przedsiębiorstwa).
sieć w obrębie firmy, działająca na zasadach Internetu.
IP
Internet Protocol (Protokół sieci Internet). Część protokołu TCP/IP, która routuje wiadomości z jednego miejsca w Internecie do drugiego. Protokół IP jest odpowiedzialny za adresowanie i wysyłanie pakietów TCP przez sieć. Protokół IP stanowi najprostszy, bezpołączeniowy system dostarczania, który nie gwarantuje, że pakiety dotrą do miejsca docelowego i że zostaną odebrane w takiej kolejności, w jakiej zostały wysłane. Zobacz też pakiet.
IPXJSPX (Internetwork Packet eXchange/Sequenced Packet eXchange)
protokoły sieciowe opracowane przez firmę Novell. Stanowią jedne z najbardziej popularnych protokołów; wykorzystywane w wielu sieciach (nie tylko NetWare).
IrDA (Infrared Data Association)
złącze do bezprzewodowej komunikacji za pomocą promieniowania podczerwonego.
IRQ
sygnał w architekturze procesorowej komputera umożliwiający każdemu urządzeniu peryferyjnemu (m.in. portom szeregowym) przerwanie działania sprzętu (np. modemu) i oprogramowania, gdy przez mikroprocesor wysyłane jest żądanie.
ISA (Industry Standard Architecture)
wewnętrzny interfejs komunikacyjny PC, oparty na 8- lub 16-bitowej szynie, taktowanej zegarem ok. 8 MHz. W najnowszych konstrukcjach już niestosowany.
ISAPI
Internet Server Application Program Interface. Rezydujący na komputerze serwera interfejs programowy aplikacji inicjujący usługi programowe dla systemu operacyjnego Microsoft Windows NT. Jest to interfejs API przeznaczony do projektowania rozszerzeń programu Microsoft Internet Information Server i innych serwerów HTTP obsługujących interfejs ISAPI. Zobacz też API.
ISDN
Integrated Services Digital Network (Sieć cyfrowa z integracją usług). Nowa technologia, którą zaczyna oferować większość dostawców usług telefonicznych jako szybszą alternatywę dla modemów. ISDN łączy głos i usługi sieci cyfrowych w jeden nośnik, oferując klientom telefoniczne połączenia głosowe i usługi cyfrowe poprzez jeden "kabel". Linia telefoniczna ISDN umożliwia przesyłanie danych z szybkością 128000 bps. Rodzaj linii telefonicznej używanej w sieciach WAN, linia ISDN umożliwia przesyłanie danych z szybkością 64 lub 128 kilobajtów na sekundę. Linia ISDN musi być zainstalowana przez firmę telefoniczną zarówno po stronie serwera, jak i zdalnego klienta. Zobacz też bps.
sieć telekomunikacyjna, w której wszystkie dane, w szczególności głos, obraz i dane komputerowe, przesyłane są w postaci cyfrowej.
ISO
International Organization for Standarization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Dobrowolna, nie związana traktatami organizacja założona w 1946 roku, która jest odpowiedzialna za tworzenie międzynarodowych standardów w wielu dziedzinach, łącznie z komputerami i komunikacją. Organizacja ta skupia krajowe organizacje normalizacyjne z 89 krajów członkowskich, w tym również ANSI dla USA. Zobacz też ANSI.
ISO 9660
norma definiująca hierarchiczny system plików na dyskach CD-ROM.
ISP
Internet service provider (Usługodawca internetowy). Publiczny dostawca zdalnych połączeń z Internetem. Firma lub instytucja edukacyjna, która umożliwia użytkownikom zdalnym uzyskanie dostępu do Internetu dostarczając połączeń telefonicznych lub instalując dzierżawione linie.
izolacja procesu
Uruchomienie aplikacji lub składnika na zewnątrz procesu serwera.
izolacja projektanta
Funkcja niektórych programów umożliwiająca projektantowi aplikacji tworzenie i testowanie skryptów bez połączenia z serwerem sieci Web.