Słownik pojęć informatycznych

F

Face
pojedyncze wielokąty, z których zbudowany jest obiekt.
FAQ Frequently Asked Questions (Często zadawane pytania).
Zazwyczaj dokument zawierający pytania i odpowiedzi dotyczące podstaw. Użytkownik może znaleźć FAQ w większości witryn sieci Web. FAQ ma na celu wprowadzenie użytkownika w tematykę strony sieci Web i służy ogólnymi wskazówkami, jak najlepiej korzystać z witryny.
dosł. 'Często zadawane pytania'. Na stronach internetowych nazwą tą określa się miejsce, w którym można znaleźć odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania na dany temat.
FAT (File Allocation Table)
tabela alokacji (rozmieszczenia) plików, od której wziął swoją nazwę system plikowy FAT, używany m.in. przez system DOS.
FIFO (First-In-First-Out)
tryb kolejkowania danych stosowany dla zniwelowania nierównomierności przepływu danych, co wpływa na podniesienie efektywnej prędkości transmisji.
Filtr
W programie Internet Information Server funkcja ISAPI umożliwiająca wstępne przetwarzanie żądań i końcowe przetwarzanie odpowiedzi, zezwalająca na specyficzną dla witryny obsługę żądań i odpowiedzi HTTP.
Filtr, zawartość
Składnik programu Index Server odpowiedzialny za odczytywanie dokumentu z dysku i wyodrębnianie informacji. Zazwyczaj filtry są skojarzone z określonymi formatami dokumentów. Na przykład, zawartość dokumentów programu Microsoft Word jest odczytywana przez inny filtr niż zawartość dokumentów programu Microsoft Excel.
Filtrowanie adresu IP
Zezwalanie na dostęp lub odmawianie dostępu na podstawie adresu IP, z którego przeglądarka próbuje uzyskać dostęp.
Filtrowanie nazwy hosta
Zezwalanie na dostęp lub odmawianie dostępu na podstawie nazwy hosta, z którego przeglądarka próbuje uzyskać dostęp.
Finger
Program wyświetlający informacje o określonym użytkowniku lub wszystkich użytkownikach zalogowanych w systemie lokalnym lub w systemie zdalnym. Zazwyczaj pokazuje pełną nazwę, datę i godzinę ostatniego logowania użytkownika, czas bezczynności, linię terminala i lokalizację terminala (gdy to możliwe). Może również wyświetlać pliki planów i projektów pozostawione przez użytkownika.
Firewall (zapora ogniowa)
Zabezpieczenie sieci lub komputera przed włamaniem z zewnątrz. Do podstawowych zadań firewalla należy sprawdzanie wszystkich informacji wchodzących i wychodzących z sieci lub komputera.
FireWire
interfejs szeregowy o dużej szybkości transmisji, zdefiniowany w specyfikacji IEEE-1394, stosowany w kamerach cyfrowych i napędach dysków.
Firmware
oprogramowanie elektroniki urządzenia (np. dysku, napędu CD-R) zarządzające wszystkimi jego funkcjami; w niektórych modelach zajmuje część pamięci podręcznej (cache), a w niektórych umieszczana jest w pamięci flash, umożliwiającej jego aktualizację.
FLASH
programowalna, kasowalna pamięć nieulotna, stosowana jako karty pamięci zamiast HDD albo w celu uaktualnienia BIOS-u.
Flash
1) Typ pamięci używanej m.in. w aparatach cyfrowych, odtwarzaczach mp3 itp. Dane na niej zapisane można wykasować, a pamięć wykorzystać ponownie.
2) Nazwa programu do tworzenia animacji komputerowych.
Flash BIOS
BIOS zapisany w nieulotnej, lecz modyfikowalnej pamięci FLASH EPROM, co pozwala na jego aktualizację.
Flash ROM
reprogramowalna pamięć stała, używana zwykle do przechowywania wewnętrznego oprogramowania (firmware, BIOS), np. modemu, odpowiedzialnego w dużej mierze za jego możliwości. Zastosowanie Flash ROM umożliwia łatwą aktualizację firmware przez np. załadowanie nowej wersji z dyskietki czy sieci.
Flat shading
cieniowanie polegające na wypełnianiu całego wielokąta jednym kolorem.
FM (Frequency Modulation)
modulacja częstotliwości, proces syntezy dźwięku, polegający na odwzorcowaniu rzeczywistych instrumentów na podstawie algorytmów układu syntezatora. Daje bardzo słabej jakości dźwięk, zwłaszcza podczas naśladowania naturalnych brzmień instrumentów muzycznych.
Font
czcionka. W DTP font oznacza matematyczny opis jednego kroju czcionki (pełnego zestawu znaków „od a do ż" i znaków specjalnych) przechowywanych w pamięci komputera. Wyróżniamy fonty rastrowe i wektorowe. Pierwsze charakteryzują się tym, że dla każdej wielkości kroju czcionki przechowywane są gotowe matryce (mapy bitowe) maków, podstawiane w momencie ich użycia. Fonty wektorowe, zwane też skalowalnymi lub obrysowymi, opisane są funkcjami matematycznymi, takimi samymi dla dowolnej wielkości kroju czcionki. Dopiero w momencie ich użycia, na ekranie monitora lub w drukarce, tworzona jest mapa bitowa, przybliżająca teoretycznie idealny kształt czcionki w zależności od rozdzielczości urządzenia wyjściowego.
Formant
W graficznym interfejsie użytkownika obiekt na ekranie, którym użytkownik może operować, aby przeprowadzić jakąś akcję. Być może najbardziej powszechnymi formantami są przyciski, które użytkownik klika, aby wybrać jakąś opcję oraz paski przewijania, używane do poruszania się w dokumencie lub ustawiania tekstu w oknie.
Formant ActiveX
Skompilowany składnik oprogramowania oparty na technologii COM (Component Object Model) będący hermetycznym zestawem funkcji użytkowych lub funkcji interfejsu użytkownika. Formant ActiveX jest używany do tworzenia składników interfejsu użytkownika i jest przeznaczony do uruchamiania na komputerze klienta. Formanty ActiveX mogą być osadzane na stronach sieci Web i używane poprzez Internet lub mogą być łączone tworząc aplikacje typu klient/serwer uruchamiane w sieci korporacji. Formanty ActiveX można tworzyć przy użyciu różnych języków programowania, zarówno firmy Microsoft, jak i innych dostawców. Formanty ActiveX mają rozszerzenie nazwy pliku .ocx. Zobacz też COM.
Formanty ActiveX czasu projektowania
Wizualne składniki pomagające projektantowi konstruować dynamiczne aplikacje sieci Web przez automatyczne generowanie standardowego kodu języka HTML i skryptów. Są one analogiczne do kreatorów. Formanty ActiveX czasu projektowania istnieją w czasie projektowania, ale nie w czasie wykonywania.
Formularz
W publikowaniu w sieci Web strona sieci Web lub jej część, która jest wypełniana przez użytkownika i odsyłana do serwera w celu przetworzenia.
Formularz kwerendy
Formularz w trybie online, który użytkownik wypełnia, aby wyszukać informacje na podstawie słowa kluczowego lub tematu; nazywany również interfejsem wyszukiwania.
Forum
miejsce na stronach internetowych, gdzie użytkownicy mogą wyrażać swoje opinie na różne tematy i przeczytać co na ten sam temat sądzą inni. Usługa ta najczęściej pojawia się na portalach. W odróżnieniu od chata nie jest to rozmowa w czasie rzeczywistym - wiadomości na forum komentowane są przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Użytkownicy mają też zwykle dostęp do tematów omawianych w przeszłości i zawsze mogą się w nich wypowiedzieć.
FP DRAM (Fast Page DRAM)
pamięć dynamiczna, wykorzystująca fakt przyspieszenia dostępu do danych, znajdujących się na jednej stronie pamięci RAM.
Fps (frames per second)
liczba klatek animacji na sekundę. Frame — pojedyncza klatka animacji lub sekwencji wideo.
FQDN
Fully Qualified Domain Name (Pełna nazwa domeny). Nazywana również pełną nazwą hosta (FQHN); Zobacz też domena Internet.
Freeware
oprogramowanie, które twórca udostępnia do darmowego rozpowszechniania, zachowując jednak prawa autorskie.
FSB (FrontSide Bus)
szyna zewnętrzna; w klasycznej architekturze procesorów jest to interfejs pomiędzy jądrem procesora a zewnętrzną częścią systemu, czyli chipsetem płyty głównej.
FTP
File Transfer Protocol (Protokół transferu plików). Szybki, będący standardem internetowym, protokół do pobierania lub transferowania plików z jednego komputera na drugi.
FDX (Full-duplex)
pełny dupleks, możliwość jednoczesnej transmisji danych w obu kierunkach po tej samej linii.