Słownik pojęć informatycznych

G

GDI (Graphical Device Interface)
część systemu Windows pozwalająca na odwzorowanie grafiki na urządzeniach zewnętrznych, np. drukarkach. Zapewnia to wierne oddanie zawartości ekranu na drukarce oraz znaczne poprawienie szybkości druku w porównaniu z drukarkami, w których wydruki muszą być przetwarzane przez procesor drukarki.
GIF
Graphics Interchange Format. Format plików grafiki komputerowej, opracowany w połowie lat osiemdziesiątych przez firmę CompuServe, do wyświetlania na ekranie komputera ilustracji graficznych o jakości fotograficznej. Obecnie powszechnie używany w Internecie.
GM (General MIDI)
zestaw brzmień 128 standardowych instrumentów oraz 46 bębnów i perkusji ułożonych w jednakowych wstawkach (ang. patch).
GNU GPL
licencja dostarczana wraz z oprogramowaniem GNU. Wszystkie programy rozprowadzane na warunkach tej licencji mogą być swobodnie używane i kopiowane (wraz z kodem źródłowym) praktycznie bez ograniczeń.
Gopher
Wczesny protokół internetowy i program do wyszukiwania, pobierania i wyświetlania dokumentów ze zdalnych komputerów lub witryn.
Gouraud shading
cieniowanie na podstawie interpolacji kolorów ze wszystkich wierzchołków wielokąta.
Gradient
ciągłe przejście tonalne.
Grafika zakotwiczona
Grafika, taka jak przycisk, zawierająca łącze. Zobacz też miniatura.
Grupa lokalna
Dla stacji roboczych systemu Windows NT grupa, której można udzielić uprawnień i praw tylko dla jej stacji roboczej. Może ona jednak zawierać konta użytkowników z własnego komputera i (jeśli stacja robocza należy do domeny) konta użytkowników oraz grupy globalne zarówno z własnej domeny, jak i domen zaufanych.
GUI
Graphical User Interface (Graficzny interfejs użytkownika). Wyświetlający grafikę i tekst interfejs użytkownika, który dostarcza użytkownikom modelu zdarzeń do sterowania środowiskiem operacyjnym.
GUID
Przypisywany obiektom COM identyfikator (ID) generowany przez wyrafinowany algorytm. Algorytm ten gwarantuje, że każdy obiekt COM ma przypisany unikatowy identyfikator, co wyklucza możliwość konfliktu nazw, nawet w systemach rozproszonych z milionami obiektów pochodzących od różnych dostawców.

H

Half-duplex (HDX)
transmisja naprzemienna, w której nadanie informacji zwrotnej wymaga zamiany rolami nadajnika i odbiornika. W praktyce nazwą tą obejmuje się również sytuacje, gdy istnieje kanał zwrotny o przepustowości wystarczającej do przesłania danych kontrolnych, jednak zbyt wolny na pełną transmisję danych.
HCF
skrót ten odnosi się do grupy tańszych modemów (tzw. Win-Modemów), w których układ sterujący (chipset) zamiast samodzielnie wykonywać niektóre zadania, przekazuje je do procesora komputera.
HDD (Hard Disc Drive)
dysk twardy; urządzenie należące do kategorii pamięci masowych. Dane zapisywane są na nośnikach magnetycznych (tzw. talerzach dysku pokrytych odpowiednią warstwą ferromagnetyczną).
HDLC (High Level Data Link Control)
standard protokołu transmisji synchronicznej zdefiniowany przez ISO.
HEL (Hardware Emulation Layer)
warstwa emulacji sprzętu. Umożliwia programową emulację funkcji, które nie są wsparte sprzętowo.
hermetyzacja
Technika używana przez protokoły warstwowe, w której warstwa dodaje informacje nagłówka do jednostki danych przenoszonej przez protokół (PDU) z warstwy powyżej. Przykładowo, w terminologii internetowej pakiet zawierałby nagłówek z warstwy fizycznej, po którym następowałby nagłówek z warstwy sieciowej (IP), następnie nagłówek z warstwy transportu (TCP), a po nim dane protokołu aplikacji.
HFS (Hierarchical File System)
hierarchiczny system plików stosowany w komputerach typu Apple Macintosh.
High Sierra
system plików używany na płytach CD-ROM. Obecnie wyparty przez ISO 9660.
Hiperłącze (Link)
odnośnik. Słowo lub ikonka z przypisanym adresem do dokumentu (lub do miejsca w dokumencie) dostępnego w Internecie. Kliknięcie na wyróżnione hiperłącze przenosi użytkownika w inne miejsce na stronie lub na inną stronę internetową. Linki umożliwiają więc poruszanie się po stronach dostępnych w sieci.
Hipertekst (hypertext)
tekst wraz z wbudowanymi elementami dodatkowymi, takimi jak informacje o znakach specjalnych i czcionkach, odsyłacze do innych tekstów, dołączone obrazy czy dźwięk. Dokumenty zawierające łącza do innych dokumentów. Aby wyświetlić inny dokument, należy kliknąć łącze.
Home page - "strona domowa"
strona internetowa założona przez użytkownika, zawierająca informacje na temat jej właściciela. Zwykle strony domowe poświęcone są różnym zainteresowaniom, pracy, hobby itp.
Host
w systemach wielodostępnych (Unix, Linux) oznacza centralny komputer, na którym uruchamiane są wszystkie programy przez użytkowników pracujących na stacjach lokalnych (terminalach).
komputer podłączony do Internetu posiadający unikalny adres IP
Dowolny komputer dostarczający usług zdalnym komputerom lub użytkownikom. Komputer przyłączony do sieci.
host z wieloma adresami IP
Host mający połączenie z więcej niż jedną siecią fizyczną. Taki host może wysyłać i odbierać dane przez dowolne z łączy ale nie może routować danych dla innych węzłów. Zobacz też host; router.
host lokalny
Symbol zastępczy dla nazwy komputera, na którym uruchamiany jest program.
Hot Spot
potoczne określenie punktu dostępu do bezprzewodowej sieci komputerowej.
HSP (Host Signal Processing)
oznacza sytuację, gdy sygnał przetwarzany jest przez procesor komputera. W odróżnieniu od DSP (Digital Signal Processing), gdy przetwarzanie odbywa się w specjalizowanym układzie cyfrowym (np. chipset modemu).
HST (High Speed Technology)
szybkie protokoły transmisji z asymetryczną modulacją i kodowaniem kratowym oraz obsługą błędów, opracowane przez US Robotics.
HTML - Hypertext Markup Language (Język hipertekstowy znakowania informacji)
Prosty język znakowania informacji używany do tworzenia dokumentów hipertekstowych, które można przenosić między platformami. Pliki HTML są prostymi plikami tekstowymi ASCII z osadzonymi kodami (oznaczonymi przez tagi) określającymi formatowanie i łącza hipertekstowe. Język formatowania używany dla dokumentów w sieci Web. Zobacz też DHTML; SGML; XML.
Język pozwalający na tworzenie stron WWW. Dokument opracowany w html-u to zwykły plik tekstowy składający się z określonych znaczników otwierających i zamykających oraz tekstu zawartego pomiędzy nimi. Znaczniki html-a w jednoznaczny sposób określają sposób w jaki dokument wyświetlać się będzie w Internecie.
HTTP
Hypertext Transfer Protocol. Podstawowy protokół, za pomocą którego komunikują się klienci i serwery sieci Web. HTTP jest protokołem poziomu aplikacji dla rozproszonych, współpracujących ze sobą, hipermedialnych systemów informacyjnych. Jest to generyczny, bezstanowy protokół zorientowany obiektowo. Cechą protokołu HTTP jest możliwość wpisywania i negocjacji reprezentacji danych, dzięki czemu systemy mogą być budowane niezależnie od rodzaju transferowanych danych.
Hyphenation
angielski termin określający przenoszenie wyrazów do następnego wiersza zgodnie z wymogami gramatycznymi danego języka. W DTP za tę funkcję jest odpowiedzialny wyspecjalizowany moduł, który do tekstu wstawia znaki dzielenia. Działanie takiego modułu może opierać się na słowniku lub algorytmie.