Matematyka na stronie - ustawienia

Na tej witrynie występuje dużo wyrażeń matematycznych. Do ich wyświetlania przez pewien czas stosowałem setki obrazków lub pisałem 1/2 zamiast \(\frac 12\). To zniechęcało mnie do rozbudowy strony w tym kierunku. Aż wreszcie pojawił się MathJax.

MathJax to biblioteka Javascript umożliwiająca autorom stron Web na zapisywanie wzorów matematycznych. Jako użytkownik, nie musisz robić nic dodatkowo, aby wzory były poprawnie wyświetlane.

Przeglądarki: MathJax działa z nowymi przeglądarkami, m.in. IE6+, Firefox 3+, Chrome 0.2+, Safari 2+, Opera 9.6+ i większością przeglądarek mobilnych.

Menu: MathJax dodaje menu kontekstowe do wzorów matematycznych. Kliknij prawym klawiszem myszki, aby je otworzyć.

Na początek można wybrać język, w którym wyświetlane jest menu oraz komunikaty o błędach.

Opcja Pokaż wzory jako pozwala zobaczyć źródłową postać wzorów, aby można było je skopiować do schowka. Postać źródłowa nie zawiera wymaganych ograniczników wzorów.

Opcja Ustawienia pozwala kontrolować MathJax, m.in. ustawiać wielkość wzorów i zmieniać mechanizm ich wyświetlania.

MathJax tworzy wzory w jednym z trzech standardów, jeden z nich (HTML-CSS) jest bezproblemowy, w tej instalacji ustawiony jest jako domyślny.

Można jednak wybrać inny, niekoniecznie ze złym skutkiem. Te standardy wyświetlania (renderingu) są następujące:

Powiększanie: Jeżeli masz problem z odczytaniem wzoru, MathJax może zwiększyć wielkość liter, aby łatwiej było go odczytać. Możesz ustalić wielkość powiększenia i sposób uzyskiwania powiększenia (zatrzymanie myszy nad wzorem, klik lub dwuklik; ewentualnie z dodatkowym klawiszem). Powiększenie nie dotyczy wyświetlania wzorów na stronie; dotyczy pojedynczego wybranego wyrażenia.

Oto przykład wzoru oryginalnego oraz po powiększeniu o 50%.

Dostępność: MathJax działa automatycznie z czytnikami ekranowymi, aby wzory matematyczne były dostępne dla niedowidzących.

Czcionki: MathJax użyje czcionek matematycznych zainstalowanych w Twoim systemie. Jeżeli ich nie masz, to użyje czcionek Web. Nie jest to wymagane, ale lokalnie dostępne czcionki przyspieszą działanie MathJax. Sugerujemy zainstalowanie czcionek STIX, szczególnie wtedy, gdy często korzystasz ze stron zawierających wyrażenia matematyczne.