Słownik pojęć informatycznych

B

Back buffer
struktura pamięci, w której przechowywane są bitmapy, tekstury oraz gotowe klatki animacji.
Backup
inaczej archiwizacja (nie mylić z pakowaniem, czyli kompresją danych) — polega na tworzeniu zapasowych kopii danych na wypadek awarii. Backup sporządzany jest zazwyczaj na zewnętrznych nośnikach pamięci masowej (taśmy magnetyczne, płyty CD-R itp.).
Bajt
grupa bitów przechowywana i obsługiwana jako jednostka. Zazwyczaj stosuje się przelicznik 1 bajt = 8 bitów. Niekiedy bajt określa się mianem znaku.
Balans bieli
wartość oznaczająca równość nasycenia składowych (czerwony —Red, zielony — Green, niebieski —Blue) koloru białego. Regulacja tego parametru pozwala na uzyskanie wierniej szych kolorów, w zależności od typu oświetlenia fotografowanego obiektu.
Baud
Jednostka określająca szybkość, z jaką modem przesyła dane. Jeden baud jest w przybliżeniu równy jednemu bitowi na sekundę (bps), chociaż szybkość transmisji (baud rate) i bps nie zawsze znaczą to samo. Bps jest zwykle dokładniejszą miarą szybkości modemu.
Baud rate
termin określający szybkość analogowej transmisji z jednego punktu do drugiego, inaczej jest to częstość modulacji nośnej używanej do transmisji danych.
Baza danych
zbiór powiązanych ze sobą informacji ułożonych w sposób, który pozwala na szybkie wyszukanie konkretnej wiadomości. Informacje w bazie danych przechowywane są w tabelach.
Beoulf
oprogramowanie pozwalające na łączenie wielu komputerów w jedną „wirtualną maszynę" o dużej wydajności, tak zwany klaster.
Bilinear filtering
podczas skalowania tekstury dany teksel powstaje przez uśrednienie czterech sąsiednich.
BIND
Zobacz DNS.
BIOS
(Basic Input/Output System) — zapisany w, pamięci stałej, unikalny dla każdego typu komputera (płyty głównej) zestaw podstawowych procedur, pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.
BIOS setup
program konfiguracyjny BIOS, pozwalający ustawić parametry pracy komputera. Standardowo wywołujemy go przez naciśnięcie klawisza Delete podczas startu komputera.
Bit
podstawowa, najmniejsza jednostka danych elektronicznych. Bit może przyjmować dwie wartości: 0 lub 1. W praktyce wartość 0 oznacza brak sygnału, a 1 oznacza jego obecność.
Bit rate
prędkość transmisji danych wyrażona w bitach na sekundę.
Blitting
kopiowanie między różnymi obszarami pamięci (np. kopiowanie bitmapy z pamięci RAM do pamięci karty graficznej).
Biuletyn elektroniczny (newsletter)
czasopismo elektroniczne, ukazujące się cyklicznie, najczęściej trafiające do subskrybentów za pomocą poczty e-mail lub publikowane na stronie WWW.
Blog
rodzaj strony internetowej (internetowego pamiętnika), w którym autor przedstawia swoje myśli, opinie lub twórczość artystyczną innym internautom. Wpisy na blogu są zazwyczaj ułożone chronologicznie - od najbardziej aktualnych do najstarszych. Blogi zawierają też zwykle odnośniki do stron internetowych, które autor bloga uważa za interesujące.
Blok
najmniejszy fragment z danymi odczytywany (czy zapisywany) przez urządzenie typu CD-ROM. Na płycie CD-ROM blok ma zazwyczaj wielkość 2048 bajtów.
Bluetooth
technologia radiowa o małej mocy sygnału, stosowana do bezprzewodowych połączeń pomiędzy komputerem i urządzeniami peryferyjnymi oraz w urządzeniach mobilnych, takich jak palmtopy i telefony komórkowe.
Boolean
Typ zmiennej, który może przyjmować tylko dwie wartości, zazwyczaj 1 lub 0. Zmienne typu Boolean są często używane do wyrażania warunków, które mogą przyjmować wartość True (Prawda) lub False (Fałsz). Kwerendy z operatorami typu Boolean (And, Or, Not i Near) nazywane są kwerendami typu Boolean.
Bps
(bits per second) — bity na sekundę, podstawowa jednostka miary prędkości transmisji danych. Szybkość, z jaką bity danych są przesyłane przez ośrodek komunikacyjny, taki jak linia telefoniczna lub modem. Typowymi szybkościami modemów PC są 28800 i 14400 bps.
Brama
Sprzęt lub oprogramowanie kierujące ruchem danych w sieci. Oprogramowanie konwertujące, które integruje niepodobne elementy, takie jak protokoły sieciowe; modele obiektów programowych; urządzenia do magazynowania danych.
Brama domyślna
W przypadku protokołu TCP/IP pośrednie urządzenie sieciowe znajdujące się w sieci lokalnej, które zna identyfikatory ID innych sieci w Internecie, dzięki czemu może przekazywać pakiet dalej do innych bram, dopóki pakiet nie zostanie w końcu dostarczony do bramy połączonej z określonym miejscem docelowym.
Bramka
punkt podłączenia sieci LAN do Internetu. Określenie stosowane w topologii sieci komputerowych.
Bufor
układ pozwalający na chwilowe przechowanie danych w czasie między ich przyjęciem a przesłaniem dalej, konieczny zwłaszcza przy transmisji danych między dwoma urządzeniami pracującymi z różną szybkością.