Pojęcie algorytmu

Co to jest algorytm?

Na lekcjach matematyki czy fizyki większość zadań rozwiązujemy według pewnych schematów. Najpierw wypisujemy dane i zastanawiamy się do jakiego celu dążymy, a więc jaki ma być wynik. Następnie wypisujemy wzory łączące dane z szukanymi bądź twierdzenia, które można zastosować. Rozwiązanie staramy się opisać w możliwie jasny sposób.

Na lekcjach z informatyki również określaliśmy w zadaniach dane i warunki, które muszą one spełniać, np. czy ma to być tekst, liczba (jej format), data …

Przed koniecznością rozwiązywania zadań stajemy również poza szkołą. Robimy to w każdej innej dziedzinie naszego życia, na przykład:

Również przy takim typie zadań musimy określić dane i warunki, które muszą one spełniać. formułujemy także wynik, który pragniemy uzyskać.

Rozwiązując jakikolwiek problem (zadanie) stosujemy zazwyczaj określoną metodę (przepis), która ma pozwolić na uzyskanie wyniku (rozwiązania). Warunkiem przystąpienia do rozwiązywania jakiegokolwiek problemu jest posiadanie niezbędnych wiadomości i doświadczenia.

Algorytm w znaczeniu informatycznym to dokładny przepis wykonania w określonym porządku skończonej liczby operacji, pozwalający na rozwiązanie każdego zadania danego typu.

Algorytm w znaczenu matematycznym to reguła przekształcania wyrażeń matematycznych poprzez powtarzanie tych samych działań na kolejno otrzymywanych wynikach działań poprzednich.

Nazwa algorytm wywodzi się od nazwiska perskiego matematyka Muhamed ibn Musy al-Chorezmi (z Chorezmu), który ok. 820 r n.e. opisał pozycyjny system kodowania dziesiętnego liczb i sztukę liczenia w tym systemie. W XII w. Europie przetłumaczono jego książkę i rozpoczęto wykonywanie obliczeń metodą „pisemną”.

Algorytm algebraiczny - przepis (zbiór instrukcji przekształcania) przetwarzania tzw. danych wejściowych krok po kroku według wskazanej instrukcji (reguły) przetwarzania w celu uzyskania wyników przetwarzania, tzw. danych wyjściowych. Dane, które uzyskuje się w kolejnych krokach przetwarzania nazywane są danymi pośrednimi.

Algorytm niealgebraiczny - ciąg prostych zdań lub pytań uporządkowanych w logicznej kolejności (od najbardziej ogólnych do najbardziej szczegółowych) w taki sposób, aby trzeba było czytać tylko te zdania, które odnoszą się do danego przypadku.

Algorytmika, podstawowy dział informatyki poświęcony poszukiwaniom, konstruowaniu i badaniom algorytmów, zwłaszcza w kontekście ich przydatności do rozwiązywania problemów za pomocą komputerów. Autorem nazwy dziedziny jest D. Haral (Spirit of Computing).