Słownik pojęć informatycznych

S

Sampler
urządzenie lub program, w którym następuje zapis i edycja wybranych głosów instrumentów jako próbek, do późniejszego wykorzystania w procesie syntezy dźwięków instrumentu.
Sampling
próbkowanie, pobieranie danych o dźwięku analogowym i ich zapis w postaci cyfrowej.
SCSI (Smali Computer System Interface)
szybki, ośmiobitowy interfejs równoległy, pozwalający podłączyć do komputera do siedmiu urządzeń (twardych dysków, czytników CD-ROM, skanerów itp.).
SDK
Software Development Kit. Zestaw narzędzi programowych, którego programiści mogą używać do tworzenia nowych aplikacji.
SDRAM (Synchronous DRAM)
pamięć dynamiczna wyposażona w interfejs synchroniczny, dzięki któremu wewnętrzne sygnały taktujące generowane są na podstawie zegara szyny pamięci, co pozwala na przyspieszenia transmisji danych.
Sektor
najmniejsza jednostka pojemności dysku, wycinek ścieżki mieszczący zwykle 512 bajtów (albo też 1024, 2048 itd.).
Sekwencer
urządzenie lub oprogramowanie rejestrujące i odtwarzające dane MIDI.
Semafor
Mechanizm blokujący używany wewnątrz menedżerów zasobów lub rozdzielaczy zasobów. Semafory nie mają symbolicznych nazw — tylko wspólny i wyłączny tryb dostępu — nie mają mechanizmu wykrywania zakleszczeń ani mechanizmu automatycznego zwalniania lub przekazywania.
Separacje barwne (rozbarwienia)
oddzielne wydruki (najczęściej od razu na filmie fotograficznym pochodzącym z naświetlarki) dla każdej barwy podstawowej w modelu CMYK i/lub tzw. specjalnej (np. z palety Pantone), niezbędne do uzyskania kolorowego druku nakładowego.
Serwer
Termin określający komputer w sieci, który wysyła pliki do lub uruchamia aplikacje dla innych komputerów w sieci; oprogramowanie uruchamiane na komputerze serwera, które udostępnia pliki lub uruchamia aplikacje; w programowaniu zorientowanym obiektowo część kodu, która na żądanie wymienia informacje z inną częścią kodu.
Serwer proxy
Serwer proxy działa jako pośrednik, konwertując informacje z serwera sieci Web na dokument HTML dostarczany na komputer klienta. Umożliwia on również dostarczanie usług internetowych na komputery sieci prywatnej bez konieczności bezpośredniego połączenia tych komputerów z siecią World Wide Web. Zobacz też zapora.
Serwer sieci Web
Ogólnie mówiąc, komputer wyposażony w oprogramowanie serwera, które używa protokołów internetowych, takich jak HTTP i FTP, odpowiadając na żądania klientów sieci Web w sieci TCP/IP.
Serwer WINS
Serwer Windows Internet Name Service (WINS). Serwer, który używa protokołu WINS do mapowania adresów Internet Protocol (IP) na nazwy przyjazne użytkownikom. Zobacz też DNS.
Serwer wirtualny
Gdy na jednym komputerze znajduje się kilka witryn sieci Web, dla przeglądarki wygląda to, jak kilka serwerów; takich wiele witryn sieci Web na pojedynczym komputerze nazywa się czasem serwerami wirtualnymi. Używa się również określenia wiele tożsamości.
Serwer
komputer udostępniający swoje zasoby pozostałym jednostkom sieci (lub aplikacja, np. serwer baz danych), wykonujący pewne czynności w zależności od żądania użytkownika-klienta.
Serwer zrzeszenia
Odnosi się do serwera, na którym replikowanych jest wiele podstawowych kontrolerów domeny (PDC) w dużej organizacji lub przedsiębiorstwie.
Serwery nazw DNS
W modelu klient/serwer systemu DNS, serwery zawierające informacje o części bazy danych DNS, dzięki której nazwy komputerów są dostępne dla klientów wysyłających w Internecie kwerendy o rozpoznawanie nazw. Zobacz też DNS.
Service Pack
publikowane co jakiś czas przez producentów oprogramowania uaktualnienia poprawiające błędy wykryte w pierwotnej wersji programu.
Sesja
porcja danych zapisana na płycie CD-R „za jednym zamachem". Parę sesji nagranych na płycie tworzy tzw. płytę wielosesyjną. Sesja może zawierać wiele ścieżek (tracków).
SGML
Standard Generalized Markup Language (Strukturalny uogólniony język znakowania informacji). Standard ISO (ISO 8879:1986) określający formalną notację dla definicji uogólnionych języków znakowania informacji. Jest to międzynarodowy standard dla definicji niezależnych od urządzenia i systemu metod reprezentowania tekstu w formie elektronicznej. SGML jest metajęzykiem, czyli sposobem formalnego opisania języka, w tym przypadku języka znakowania informacji. Zobacz też HTML; ISO; XML.
SGRAM
unowocześniona pamięć SDRAM o możliwość jednoczesnego zapisu przy realizowanym odczycie danych.
SIMM (Single In-Line Memory Module)
wykonany w postaci płytki ze złączem krawędziowym łatwo wymienny moduł pamięci (zwykle RAM).
Skalowalność
Możliwość używania tego samego środowiska programowego dla wielu klas komputerów i konfiguracji sprzętu. Chociaż często jest związana z ewolucją dużych systemów, większe organizacje dla zwiększenia wydajności często używają tych samych usług programowych dla dużych i małych grup użytkowników.
Składnik
Dyskretna jednostka kodu oparta na technologiach ActiveX, która dostarcza dobrze określonego zestawu usług poprzez dobrze określone interfejsy. Składniki dostarczają obiektów, których klienci żądają w czasie wykonywania.
Składnik ActiveX
Skompilowany składnik oprogramowania oparty na technologii COM będący hermetycznym zestawem funkcji użytkowych. Funkcje składnika ActiveX są dostępne poprzez interfejsy automatyzacji ActiveX. Składnik ActiveX może być wykonywany na komputerze serwera lub na komputerze klienta, w sposób niewidoczny dla aplikacji wywołującej, poprzez DCOM. Składniki ActiveX mogą być sterowane przez język skryptów, taki jak Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript) lub Microsoft JScript. Wszystkie aplety języka Java uruchamiane na maszynie wirtualnej Java firmy Microsoft są automatycznie składnikami ActiveX i mają rozszerzenie nazwy pliku .class. Składniki ActiveX uruchamiane w procesie aplikacji wywołującej mają rozszerzenie nazwy pliku .dll lub .ocx. Składniki ActiveX uruchamiane poza procesem aplikacji wywołującej mają rozszerzenie nazwy pliku .exe. Zobacz też COM; DCOM.
Składnik ActiveX serwera
Składnik ActiveX przeznaczony do uruchamiania po stronie serwera aplikacji klient/serwer. Zobacz składnik ActiveX.
Składnik wewnątrzprocesowy
Składnik uruchamiany w przestrzeni procesu klienta. Zazwyczaj jest to biblioteka dołączana dynamicznie (DLL).
Składnik zewnątrzprocesowy
Składnik ActiveX uruchamiany w swoim własnym obszarze pamięci, oddzielnie od aplikacji kontenerowej. Program Microsoft Transaction Server (MTS) umożliwia zaimplementowanie składników używanych na zewnątrz procesu klienta jako biblioteki DLL, przez załadowanie składników do zastępczego procesu serwera.
Skrypt
Rodzaj programu, który składa się z zestawu instrukcji dla aplikacji lub programu narzędziowego. Skrypt może być osadzony na stronie sieci Web. Zobacz też ActiveX; CGI.
Skrypt CGI
Program umożliwiający serwerowi komunikację z użytkownikami w Internecie. Na przykład, gdy użytkownik wprowadza informacje do formularza na stronie sieci Web, skrypt CGI interpretuje te informacje i przekazuje je do programu bazy danych na serwerze.
Skrypty ActiveX
Skrypty sterujące składnikami ActiveX. Sterowanie za pomocą skryptów jest możliwe poprzez dołączenie aparatu skryptów do aplikacji głównej. Aparat skryptów umożliwia przetwarzanie określonego języka skryptów, takiego jak VBScript czy JScript. Przykładami aplikacji głównych są Microsoft Internet Explorer i Internet Information Server (IIS) ze środowiskiem Active Server Pages (ASP). Zobacz też Active Server Pages; automatyzacja ActiveX; składnik ActiveX; aparat skryptów; skrypt.
Słowo kluczowe
W technologii aparatów wyszukiwania znaczące słowo, które jest używane do indeksowania zawartości; zobacz też słowo szumu. W programowaniu słowo zarezerwowane dla polecenia lub innej instrukcji programu.
Słowo szumu
Nic nie znaczące słowo, takie jak the, i, czy lub, ignorowane podczas indeksowania; nazywane również słowem ignorowanym.
SMART (Self Monitoring Analizing & Repairing Technology)
wbudowane w dysk oprogramowanie pozwalające na wychwycenie wadliwych sektorów, zastąpienie ich dobrymi i ostrzegające o złym stanie dysku.
SmartMedia (SSFDC)
karta pamięci typu flash o rozmiarach 45 x3780,76 mm i wadze 2 g.
SMTP
Simple Mail Transfer Protocol (Podstawowy protokół transferu poczty elektronicznej). Protokół zdefiniowany w dokumentach STD 10 i RFC 821, używany do transferu poczty elektronicznej w Internecie.
protokół przesyłania poczty elektronicznej, wykorzystywany do przesyłania informacji pomiędzy serwerami pocztowymi, podłączonymi na stałe do Internetu.
SNA
Systems Network Architecture (Architektura sieci systemów). Szeroko używany model komunikacji opracowany przez firmę IBM, definiujący funkcje sieciowe i określający standardy umożliwiające różnym modelom komputerów wymianę i przetwarzanie danych. Architektura SNA składa się z osobnych warstw. Gdy zachodzi zmiana w jednej warstwie, inne warstwy nie muszą być zmieniane.
SNMP
Simple Network Management Protocol (Podstawowy protokół zarządzania siecią). Protokół SNMP (RFC 1157) jest standardem internetowym dla zdalnego monitorowania i zarządzania hostami, routerami oraz innymi węzłami i urządzeniami w sieci. Wywodzący się z TCP/IP protokół odpowiedzialny za monitorowanie urządzeń sieciowych i zarządzanie nimi. Protokół do monitorowania sieci. Zobacz też MIB.
Spoofing
Podszycie się pod inną osobę lub komputer, zwykle przez podanie fałszywej nazwy e-mail, adresu URL lub adresu IP.
Spoofing
technika przyspieszania pracy niektórych protokołów transmisji (np. Xmodem, uucp), wymagających potwierdzenia poprawnego przyjęcia każdego bloku danych przed wysłaniem następnego. Niektóre modemy potrafią potwierdzać każdy blok danych jeszcze przed jego fizycznym wysłaniem i usuwać potwierdzenia nadsyłane przez zdalny komputer.
SQL
Structured Query Language (Strukturalny język kwerend). Międzynarodowy, standardowy język służący do definiowania relacyjnych baz danych i umożliwiający dostęp do nich.
SQL Access Group (SAG)
Konsorcjum dostawców założone w listopadzie 1989 roku w celu przyspieszenia prac nad rozwojem standardu Remote Data Access i dostarczenia protokołów dla połączeń między wieloma różnymi produktami programowymi opartymi na języku SQL.
SSL
Secure Sockets Layer. Protokół zapewniający bezpieczną komunikację poprzez szyfrowanie i odszyfrowywanie danych. Używa on opartego na kluczu publicznym szyfrowania dla określonych portów TCP/IP. Zaprojektowany z myślą o obsłudze płatności w handlu. Metodą alternatywną jest metoda Secure-HTTP (S-HTTP) używana do szyfrowania określonych dokumentów sieci Web, a nie całej sesji. Protokół SSL jest ogólnego przeznaczenia standardem szyfrowania. Protokół SSL może być również używany dla aplikacji sieci Web wymagających bezpiecznego łącza, takich jak aplikacje e-commerce, lub do kontroli dostępu do usług subskrypcyjnych opartych na sieci Web.
SSL (Secure Sockets Laser)
internetowy protokół kryptograficzny, zapewniający bezpieczną komunikację między klientem a serwerem.
Stan po usunięciu awarii
Stan, gdy węzeł serwerów jest w pełni odtworzony i gotowy do działania po awarii.
Standby, suspend, sleep
tryby oszczędzania energii (zatrzymanie, zawieszenie, uśpienie), spowalniające zegar taktujący procesor, wyłączające wyświetlacz, zatrzymujące twardy dysk, aż po całkowite „uśpienie" komputera z możliwością szybkiego powrotu do pracy.
Sterowanie jednowątkowe
Model, w którym wszystkie obiekty są wykonywane w jednym wątku.
Stopka
W publikowaniu w sieci Web krótki dodatek do każdej strony sieci Web wysyłanej przez serwer; Zobacz też załącznik strony serwera.
Strona
Zobacz strona sieci Web.
Strona dynamiczna
Strona sieci Web utworzona automatycznie na podstawie informacji dostarczonych przez użytkownika.
Strona główna
Początkowa strona z informacjami zbiorczymi dotyczącymi innych stron. Początkowy punkt witryny sieci Web lub jej sekcji jest również często nazywany stroną główną. Stronami głównymi nazywa się też strony ogłaszane przez użytkowników. Zobacz też dokument domyślny.
Strona pamięci
abstrakcyjne pojęcie, przeniesione do rzeczywistości w konstrukcji pamięci DRAM. W tym rozumieniu strona DRAM może być traktowana jak pamięć statyczna, w której odwołanie do każdego dowolnego adresu wymaga tyle samo czasu.
Strona sieci Web
Dokument sieci World Wide Web. Strony mogą zawierać niemal wszystko: wiadomości, obrazy, filmy i dźwięk.
Strona statyczna
Strona HTML przygotowana z góry i wysyłana do klienta na żądanie. Strona taka nie wykonuje żadnej specjalnej akcji. Zobacz też aplikacja interakcyjna.
Stub
Obiekt specyficzny dla interfejsu, który dostarcza marshaling parametrów i zapewnia komunikację dla obiektu aplikacji, aby mógł odbierać wywołania od klienta uruchomionego w innym środowisku wykonawczym, takim jak inny wątek lub inny proces. Stub ma tę samą lokalizację, co obiekt aplikacji i komunikuje się z odpowiednim serwerem proxy, który ma tę samą lokalizację, co klient wywołujący procedurę.
Subwoofer
wyspecjalizowany głośnik przetwarzający najniższe częstotliwości. Subwoofer umiejscawia się z reguły centralnie na podłodze, ale optymalne jego położenie należy określić na drodze eksperymentów. Niskotonowemu subwooferowi towarzyszą na ogół dwa lub cztery głośniki satelitarne, generujące dźwięki średniej i wysokiej częstotliwości.
SVD lub DSVD (Digital Simultaneous Voice and Data)
funkcja modemu umożliwiająca jednoczesne przesyłanie głosu i danych na jednej linii.
SVGA (Super VGA)
sterownik VGA (zobacz VGA) rozbudowany o możliwość wyświetlania obrazu o rozdzielczościach 800 na 600 punktów oraz większych, także o poszerzonych paletach kolorów.
Synchroniczna transmisja
sposób przesyłania danych synchronizowanych przez sygnał zegarowy nadawany osobnym przewodem łącza szeregowego albo, w przypadku modemu, zakodowany wraz z danymi.
Systemowa nazwa źródła danych
Nazwa, która może być używana przez dowolny proces na komputerze. Program Internet Information Server używa systemowej nazwy źródła danych, aby uzyskać dostęp do źródeł danych ODBC. Zobacz też DSN.
Szperacz
Zobacz pająk.
Szyfrowanie
Sposób takiego przetworzenia danych, aby stały się one niemożliwe do odczytania przez osoby niepowołane. Chroni przed nieautoryzowanym dostępem i użyciem danych, szczególnie podczas ich transmisji w sieci lub gdy są one magazynowane na nośniku magnetycznym w celu przeniesienia z jednego komputera na drugi.
Szyfrowanie oparte na kluczu publicznym
Metoda zabezpieczeń, w której używane jest szyfrowanie i dwa klucze - prywatny i publiczny. Usługa RSA jest przykładem szyfrowania opartego na kluczu publicznym. Należy zauważyć, że klucze te są używane do negocjacji bezpiecznego łącza, a nie do szyfrowania danych. Zobacz też RSA; klucz sesji.
Szyna
połączenie kilku układów polegające na tym, że dane przesyłane są równolegle po wielu przewodach i dostępne dla wszystkich dołączonych do szyny urządzeń. Używa się również określenia magistrala.

Ś

ścieżka fizyczna
Ścieżka katalogów w uniwersalnej konwencji nazewniczej (UNC). Zobacz też ścieżka względna.
ścieżka URL
Termin używany czasem w odniesieniu do pełnego adresu URL dostarczonego serwerowi; ścieżka URL może, ale nie musi zawierać określonej nazwy pliku. Zobacz też URL.
ścieżka względna
Ścieżka katalogów UNC zawierająca na niektórych poziomach symbole wieloznaczne. Termin ścieżka względna jest czasem używany również w odniesieniu do ścieżki fizycznej odpowiadającej adresowi URL. Zobacz też URL.
środowisko metaautorskie
Termin używany czasem na określenie procesu tworzenia stron sieci Web, jak i ustawiania witryny sieci Web.