Logia-2 – rok szkolny 1997/1998 – etap - III

Zad. 1. Zdefiniuj funkcję z jednym parametrem DOSTU :listaliczb, której wartością dla danej listy liczb całkowitych jest:

Oto przykładowe wyniki:

Zad. 2. Kwadrat o boku 16 można pokryć 85 jednakowymi płytkami w kształcie litery L (utworzonej z trzech jednostkowych kwadratów) i jedną płytką w kształcie kwadratu o boku 1. Poniższe rysunki przedstawiają dwa takie ułożenia różniące się położeniem kwadratowej płytki.

Kwadratowa płytka na rysunku pierwszym ma współrzędne [13,8] - leży w 13 wierszu od góry i w 8 kolumnie od lewej. Kwadratowa płytka na rysunku drugim ma współrzędne [8,6] - leży w 8 wierszu od góry i w 6 kolumnie od lewej. Kwadratowa płytka w lewym górnym rogu ma oczywiście współrzędne [1,1], a płytka w prawym dolnym rogu [16,16].

Napisz procedurę z dwoma parametrami POSADZKA :w :k, która dla danych wartości współrzędnych :w :k z zakresu [1..16], tworzy na środku ekranu możliwie duży rysunek kwadratu pokryty 85 płytkami w kształcie L i jedną płytką kwadratową o danych współrzędnych.

Zad. 3. Kwadratową siatką o rozmiarze n nazywamy wycinek pokratkowanej kartki papieru mający n*n kratek. Pola kwadratowej siatki (tj. kratki) numerujemy kolejno wierszami od lewego górnego pola do prawego dolnego liczbami od 0 do n*n-1. Na przykład kwadratowa siatka o rozmiarze 8 ma 64 pola ponumerowane od 0 do 63, jak na rysunku poniżej:

Jeżeli rozmiar siatki jest parzysty, to można ja podzielić na cztery ćwiartki o identycznych rozmiarach. Cztery ćwiartki siatki numerujemy wg tej samej zasady jak pola:

Zdefiniuj funkcję z dwoma parametrami NUMER_CWIARTKI :rozmiar :numer, której wartością dla danego rozmiaru kwadratowej siatki, będącego parzystą liczbą całkowitą dodatnią, oraz numeru pola jest numer ćwiartki, w której leży to pole. Oto przykładowe wyniki:

Twoja funkcja będzie testowana tylko dla poprawnych danych. Może nie mieć wartości lub mieć wartość przypadkową, jeśli dane nie są poprawne, np. jeśli :rozmiar nie jest liczbą parzystą lub :numer jest za duży.