Logia14 – rok szkolny 2013/2014 – etap - II

Zad. 1. (Szyfr schodkowy) Kolejnym literom alfabetu łacińskiego odpowiadają obrazki przedstawione na rysunkach poniżej:

Napisz dwuparametrową procedurę/funkcję szyfruj, której efektem wywołania jest rysunek odpowiadający słowu (pierwszemu parametrowi funkcji). Słowo składa się z małych liter alfabetu łacińskiego (od 2 do 20 znaków). Drugi parametr to liczba naturalna (od 2 do 20), oznaczająca wysokość tworzonych schodków. Rysunek powinien być na środku ekranu i mieć kształt schodków, jak w przykładach. Szerokość rysunku wynosi 760 lub wysokość wynosi 480.

Rysunki poniżej przedstawiają efekt wywołania:

Zad. 2. (Pole robota) Robot chodzi po płaszczyźnie, w każdym kroku przebywa jednostkową odległość w jednym z czterech podstawowych kierunków: góra, dół, prawo, bądź lewo, które oznaczone są, odpowiednio, literami g, d, p oraz l.

Napisz funkcję poler, której parametrem jest słowo określające trasę robota, a wynikiem – pole najmniejszego prostokąta, o pionowych i poziomych bokach, zawierającego całą trasę.

Zad. 3. (Gwiazda) Gwiazdowo ma promienistą strukturę ulic, co powoduje, że z każdej dzielnicy istnieje tylko jedna droga do Centrum. Każdy mieszkaniec zna drogę i koszt dojazdu ze swojej dzielnicy do Centrum. Są one zakodowane słowem składającym się z par złożonych z litery oznaczającej dzielnicę i cyfry określającej koszt przejazdu kolejnego odcinka. Na przykład, jeśli takim kodem jest D3E5J8, to odczytujemy, że łączny koszt dojazdu z D do Centrum to 3+5+8=16.

Napisz dwuparametrową funkcję kosp, której wynikiem jest minimalny koszt zorganizowania spotkania dwóch mieszkańców miasta (czyli łączny koszt ich dojazdu do określonej dzielnicy). Oba parametry są słowami, oznaczającymi drogę i koszt dojazdu do Centrum, odpowiednio, każdego z dwóch mieszkańców.