Logia-5 – rok szkolny 1994/1995 – etap - III

Zad. 1. Napisz jednoparametrową funkcję SAMOMAX :zdanie. Wartością parametru :zdanie jest dowolna lista słów. Wartością funkcji powinna być lista składająca się z tych słów w danym zdaniu, które mają najwięcej samogłosek. Zakładamy, że słowa składają się z małych liter alfabetu łacińskiego (bez polskich liter), a samogłoskami są a, e, i, o, u, y. Oto przykładowe wyniki:

Zad. 2. Napisz jednoparametrową funkcję CYFRYNAJ :liczba. Wartością parametru :liczba jest dowolna liczba całkowita. Wartością funkcji powinna być dwuelementowa lista składająca się z najmniejszej i największej cyfry parametru :liczba. Oto przykładowe wyniki:

Zad. 3. Rozważamy drzewa o różnym stopniu złożoności. Najprostsze drzewo składa się z samego pnia. Bardziej złożone drzewo może składać się z pnia, z którego wyrastają dokładnie dwa poddrzewa. Pnie poddrzew tworzą kąt prosty i mają taką samą długość stanowiącą dwie trzecie długości pnia drzewa z którego wyrastają.

Poniżej przedstawione są rysunki uzyskane po wywołaniu DRZEWO [], DRZEWO [[] []], DRZEWO [[] [[] []]] oraz DRZEWO [[[] []] [[] [[] []]]]].

Ustalamy następujący sposób kodowania takich drzew w postaci list:

Napisz jednoparametrową procedurę DRZEWO :kod rysowania drzew takich jak na rysunkach od 1 do 4. Wartością parametru :kod jest lista, która jest kodem drzewa zbudowanego zgodnie z podanymi zasadami. Po wywołaniu procedury DRZEWO z odpowiednim parametrem na ekranie powinien pojawić się możliwie duży rysunek drzewa o danym kodzie.