Logia-1 – rok szkolny 1998/1999 – etap - II

Zad. 1. Zdefiniuj funkcję z parametrem SUMAJEDNOCYFROWA :liczba, której wartością będzie cyfra. Funkcja powinna liczyć sumę cyfr parametru :liczba, następnie sumę cyfr policzonej sumy, itd. aż suma będzie cyfrą. Zakładamy, że parametr :liczba jest liczbą całkowitą. Oto przykładowe wyniki:

Zad. 2. Napisz procedurę z parametrem KARTKI :wyraz, która utworzy możliwie duży rysunek pliku kartek. Parametr :wyraz to słowo pisane wyłącznie małymi literami i nie dłuższe niż 32 znaki. Stosik ma mieć tyle kartek ile liter ma słowo. Pierwszej literze odpowiada kartka na wierzchu. Spółgłoski są reprezentowane przez białe kartki a samogłoski przez czarne. Odległość między skrajnymi kartkami jest stała i równa długości boku kartki. Druga krawędź kartki jest rysowana kreską tej samej długości co krawędź przednia oraz jest nachylona do linii poziomej pod kątem 45°. Oto przykładowe wyniki wywołania procedury: KARTKI "i, KARTKI "nic oraz KARTKI "abrakadabrahokuspokus.

Zad. 3. Dane jest co najmniej dwuliterowe słowo, w którym występują tylko litery a i b. Jeśli założymy, że długość słowa wynosi n, to w każdym takim słowie można wyodrębnić n-1 par sąsiednich liter, np. w słowie aabbab takimi parami są aa, ab, bb, ba. Napisz procedurę NAJCZPAR :wyraz, wypisującą tę parę liter (dwuznakowe słowo), która wśród par sąsiednich liter w parametrze :wyraz występuje najczęściej. Jeśli w słowie jest kilka par liter spełniających ten warunek, to wypisane mają być wszystkie z nich w dowolnej kolejności, w kolejnych wierszach. Oto przykłady: