Formuły i funkcje

Formuła

to wpisany do komórek arkusza wzór, pozwalający wykonywać pewne obliczenia. Formuła rozpoczyna się znakiem "=", po którym następują działania matematyczne. Argumentami tych działań są liczby i dane z określonych komórek (mogą być także funkcje).

Największą zaletą elektronicznych arkuszy kalkulacyjnych jest automatyczne przeliczanie formuł po zmianie zawartości którejkolwiek z komórek przez te formuły wykorzystywanych.

Formuły w arkuszu buduje się, stosując standardowe zasady tworzenia wyrażeń matematycznych:

Funkcja

to wbudowana w program gotowa formuła wykonująca określone obliczenia. Arkusz wyposażony jest w ponad 200 rozmaitych funkcji (matematycznych, statystycznych, finansowych, itd.). Wchodzą one również w skład formuł.

Najczęściej wykorzystywane dostępne ze wstęgi Narzędzia główne kryjące się pod grecką literą sigma (Σ):

Zasady wstawiania tych funkcji przedstawia poniższy ciąg rysunków (zrzutów ekranu). Na początek ustalony zakres komórek wypełniłem danymi. Jeśli dane znajdują się w jednej kolumnie wystarczy je zaznaczyć i wybrać odpowiednią funkcję spod znaku (Σ). Program wpisze wynik poniżej danych.

Jeśli wynik ma się znajdować w innej komórce lub zakres obejmuje kilka kolumn, wskazane jest abyś najpierw ustalił komórkę, w której ma być wynik i dopiero wtedy wkleić funkcję.

Nie zawsze nazwa funkcji widoczna w menu jest taka sama jak wpisywana do komórki. Przykładem jest zliczanie - oblicza w ilu komórkach znajdują się liczby. Z menu wybieramy zliczanie, a w komórce mamy wpis ILE.LICZB.

Próbując wstawić funkcje, których nie są widoczne w menu, możemy próbować używać po znaku równości odpowiedniej nazwy. Na przykład, jeśli chemy obliczyć medianę zbioru liczb, zacznijmy od pisania słowa MEDIANA. W podpowiedzi zobaczymy, czy taka funkcja jest. Zobaczmy to na zrzutach:

Jeśli np. chcemy zaokrąglić liczbę - zaczynamy od =ZAOK, jeśli chcemy obliczyć pierwiastek kwadratowy zaczynamy od =PIERW itd. Czasami musimy próbować różne nazwy. Na przykład: na podstawie wyników chcemy wypisać, jakie lokaty zajęli zawodnicy (zamiast słowa lokata używamy także słów: MIEJSCE i POZYCJA). Okazuje się, że właściwym słowem jest POZYCJA.

Innym sposobem wybierania funkcji jest dotarcie do wykazu wszystkich funkcji. Możemy to realizować przez:

I na koniec przykład okna Argumenty funkcji z wywołaną funkcją LICZ.JEŻELI. Okno takie pojawia się po wyborze i zatwierdzeniu wybranej funkcji.

Funkcja bezargumentowa

Istniej kilka funkcji, którym nie podajemy argumentów. Przykłady: =DZIŚ() - wstawiająca dzisiejszą datę, =PI() - do wstawienia przybliżenia liczby π.