Funkcje dotyczące tekstu

Funkcje dotyczące tekstu przedstawię na następującym przykładzie. Mam listę uczniów w układzie najpierw imię, później nazwisko. Chcę tą listę posortować (ustawić rosnąco) według nazwisk. Gdyby ta lista miała kilka nazwisk - mogę przepisać ją przestawiając kolejność imion i nazwisk. Jeśli jest dłuższa (np. zawiera około 100 pozycji), warto uśmiechnąć się do arkusza kalkulacyjnego.

Schemat rozwiązania:

Do rozwiązania zadania użyję funkcji: LEWY, PRAWY, DŁ, ZNAJDŹ.

Oto przygotowana wstępnie tabelka.

Funkcja DŁ

Opis tej funkcji masz na poniższym zrzucie.

I poniżej funkcja zastosowana do naszego przykładu.

Funkcja ZNAJDŹ

Aby wskazać, którym znakiem jest spacja posłużę się funkcją ZNAJDŹ

Opis tej funkcji masz na poniższym zrzucie.

W naszym przykładzie szukanym tekstem jest spacja. Każdy tekst wpisywany ręcznie w funkcji umieszczamy w cudzysłowu. W naszym przypadku wpisujemy " ".

Poniżej dwa zrzuty pokazujące przeliczanie ilości znaków.

Funkcje LEWY i PRAWY

Do odczytania imienia posłużę się funkcją LEWY, a do odczytania nazwiska funkcją PRAWY.

Podobnie działa funkcja PRAWY. I znowu powyższe funkcje zastosowane w naszym przykładzie.

Funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY

Tak się nazywa funkcja do łączenia tekstów. W naszym przykładzie posłużę się zwykłą formułą (bez stosowania funkcji). Do tego celu używa się znaku &; szczegóły na zrzucie.

Wszystko przygotowane. Teraz zaznaczamy komórki B3:H3 i kopiujemy formuły do pozostałych komórek.

Sortowanie

W poprzednich czynnościach przygotowałem dane do sortowania (ustawiania w kolejności rosnącej według nazwisk). Polecenie sortowania znajduje się na wstędze Narzędzia główne (z prawej strony). Ma ono kilka opcji (np. w zależności czy chcemy sortować tylko jedną kolumnę lub zdecydować czy nasze dane mają nagłówki). Oto zrzuty związane z uruchomieniem polecenia z podpowiedziami.

Oczywiście, przed zastosowaniem sortowania muszę zaznaczyć dane. Wystarczy zaznaczyć tylko dane w kolumnach A i B. Wpisy w komórkach pomocniczych nie mają tutaj żadnego znaczenia.

Na poniższym zrzucie wyjaśnienia dotyczące ustawień sortowania.

Dla ambitnych

Rozwiązanie zadania (zmiany kolejności imienia i nazwiska) zajmuje kilka kolumn. Można to wszystko "wrzucić" w jedną formułę. Wyglądałaby ona następująco: