Ustawienia — witryna

Aby zacząć zabawę/pracę z MathJAX należy wpierw umieścić w kodzie HTML odnośnik do biblioteki:
<script src="http://cdn.mathjax.org/mathjax/latest/MathJax.js?config=TeX-AMS-MML_HTMLorMML" type="text/javascript"></script>

Zaleca się korzystanie z usługi CDN, ale możesz też zainstalować MathJax na własnym serwerze lub lokalnie na dysku twardym. Pełną dokumentację, paczkę do ściągnięcia, pliki pomocy znajdziemy na stronie docs.mathjax.org. Gdy już pobierzemy i rozpakujemy na serwerze, np. w katalogu głównym założymy katalog „MathJax” gdzie zostaną skopiowane pliki, zostaje ostatni etap – dodanie do sekcji <head> ścieżki do pliku z MathJax.js czyli:
<script type="text/javascript" src="/MathJax/MathJax.js?config=TeX-AMS-MML_HTMLorMML"></script>

Ta ścieżka jest prawidłowa, jeśli wszystkie pliki wchodzące w skład MathJax znajdują się w podfolderze MathJax będącym w tym samym miejscu co pliki, które korzystają z MathJaxa. Ze względu na wielkość liter, najwygodniej będzie skopiować powyższą ścieżkę.

Ściągana paczka zawiera aż prawie 32 000 plików w prawie 2 000 folderów (większość to drobniutkie pliki typu png). Wysyłanie tej drobnicy na serwer trwa dłuższą chwilę.

To w sumie byłoby wszystko, ale teraz jak zobaczyć wzór na stronie? Musimy użyć poleceń LaTeXa do „zbudowania wzoru”. Zaczniemy od rebusu matematycznego. \[ \frac{słanie}{dap} = \frac {tcenie}{piecze} \]

Jak się ma słanie do dap, tak się ma tcenie do piecze, co czytamy: Jak się masła nie doda, ptak się matce nie dopiecze.

Jak widać wszystko co jest pomiędzy nawiasami kwadratowymi \(\setminus [ \) oraz \(\setminus ] \) (lub ( $$ ) ... ( $$ )) będzie interpretowane jako wzór zapisany w odrębnym wierszu. Jeżeli chcemy jednak, aby wzór był w tej samej linijce co tekst, musimy nasz wzór napisać między nawiasami okrągłymi, tzn. (setminus ( ) oraz (setminus ) ). Źródłowa postać wzorów nie zawiera prezentowanych tu nawiasów, wiec korzystając z wyrażeń z innych stron musimy pamiętać o ich uzupełnieniu.

Po załadowaniu (przeładowaniu) strony widzimy na początku tekst w oryginale, następnie pojawiają się komunikaty MathJaxa, całość kończy się prawidłowym wyświetleniem wyrażeń.

Dodatkowe ustawienia

Jeśli chcemy, aby znaki polskie w obrębie formuł były wyświetlane prawidłowo, musimy dodać w nagłówku strony (przed deklaracją MathJaxa) następujący wpis:
<script type="text/x-mathjax-config">
 MathJax.Hub.Config({
 "HTML-CSS": {mtextFontInherit: true},
 SVG: {mtextFontInherit: true}
 });
</script>

Jeśli chcemy, aby wypisywane wzory były numerowane automatycznie, deklarację MarhJaxa w nagłówku strony poprzedzamy wpisem:
<script type="text/x-mathjax-config">
 MathJax.Hub.Config({
 TeX: { equationNumbers: {
 autoNumber: "AMS"} } });
</script>